Šiaulių turizmo informacijos centras

CHAIMO FRENKELIO PAMINKLAS

Paminklai ir skulptūros, Šiauliai

Audio gidas

0:00
0:00

Teikiamos paslaugos vieta

Šiaulių miestas

Priešais Chaimo Frenkelio vilą 2014 m. pastatyta vieno žinomiausių Šiaulių pramonininkų Chaimo Frenkelio skulptūra, kurios aukštis siekia 1,8 m (autorius Romas Kvintas). Skulptūra pastatyta ant raudonais padais paženklinto postamento. Ch. Frenkelis čia vaizduojamas kaip ramus, pasitikintis savimi ir drauge šiltas, rūpestingas žmogus. Raudoni pėdsakai ant pjedestalo simbolizuoja įžymiuosius raudonuosius Ch. Frenkelio fabrike gamintus neperšlampančius padus, kurie sudarė apie 80 proc. fabriko produkcijos.

Ch. Frenkelis – iš Ukmergės kilęs žydas. Pramokęs, kaip išdirbama oda, ir iš šio amato sutaupęs 5 tūkst. carinės Rusijos rublių, tuomečiame Šiaulių priemiestyje, bemaž pelkėje, nusipirko žemės su nedideliais trobesiais ir juose įkūrė odos perdirbimo cechą. Netrukus cechas išaugo į vieną didžiausių carinės Rusijos odos perdirbimo įmonių. Taip Šiauliai tapo žinomi net Indijoje, Brazilijoje, Urugvajuje.

Ch. Frenkelis ne tik įkūrė pasaulyje garsų odos fabriką, kuriame dirbo kone 1000 žmonių, bet ir atsakingai rūpinosi miestiečių gerove. Šis pramonininkas išlaikė Šiaulių senelių prieglaudą (dabar čia – centriniai Šiaulių universiteto rūmai), įkūrė Talmud Toros mokyklą (dabartinis Šiaulių universiteto Tęstinių studijų instituto pastatas), žydų ligoninę (senoji poliklinika), pastatė žydų maldos namus – sinagogą, stovyklą darbuotojų vaikams Bubiuose, pastatė ir šiandien Šiaulius puošiančią Chaimo Frenkelio vilą.

Atsiliepimai

Komentuoti