PRARASTA KATARINOS BLUM GARBĖ

Spektakliai

Pagal H. Böll apysaką
Režisierius - Agnius Jankevičius
Scenografė ir kostiumų dailininkė - Laura Luišaitytė
Vaizdo projekcijų autorius - Rimas Sakalauskas
Šviesų dailininkas - Darius Malinauskas


Ramaus būdo, nepriekaištingos reputacijos mergina – Katarina Blum – dirba namų tvarkytoja pasiturinčių miestiečių namuose. Vieną vakarą, gavusi bičiulės kvietimą, Katarina nuvyksta į vakarėlį, kuriame susipažįsta su simpatišku vaikinu ir praleidžia su juo naktį. Ryte nubudusi vaikino neberanda, o į jos butą įsiveržusi policija Katariną suima kaip teroristinės grupuotės, su kuria siejamas vaikinas, bendrininkę. Katarinos vardas iškart atsiduria žiniasklaidos dėmesio centre. Policija kruopščiai narsto įtariamosios gyvenimą: jos užrašų knygutes, sąskaitų išrašus, pajamas, išlaidas, asmeninius laiškus, automobilio kilometražą. Spaudoje pasirodo skambios antraštės, o Katariną pažinoję žmonės pirmiausia skuba gelbėti savo reputaciją. Paradoksalu, bet šiame „tiesos ieškojimo“ procese niekam nerūpi tikroji tiesa –  išimtys čia pateikiamos kaip taisyklės, abejonės – kaip kaltinimai, bereikšmės frazės perrašomos pakeičiant sakinių struktūrą, kablelių ir žodžių vietą. Taip iš musės padaromas dramblys.

Kiek toli vardan reitingų ir populiarumo gali eiti žiniasklaida? Ar įmanoma atstatyti prarastą garbę? Spektaklis kalba apie kiekvieno mūsų asmeninio saugumo pažeidžiamumą, greitai tirpstančią ribą tarp privatumo ir viešumo, apie atsitiktinių aplinkybių poveikį likimui, apie nesibaigiančias manipuliacijas, variacijas, interpretacijas, veidmainystes ir melagystes, su kuriomis susiduriame kiekvieną dieną.

Spektaklis atvers daugeliui mūsų mažai pažįstamus sensacingų istorijų „darymo“ užkulisius, kuriuose eiliniai gyvenimai lengvabūdiškai paverčiami kvapą gniaužiančiais šou. Režisierius A. Jankevičius Katarinos Blum istoriją pasakoja, pasitelkdamas televizijoje populiarų muzikinio šou formatą, tad spektaklio turinys žiūrovams pateikiamas tarsi tai būtų dinamiškas, kupinas humoro, šmaikščių interviu ir gyvai atliekamų muzikinių numerių vakaras televizijos ekranuose.

Katarinos Blum istorija, rodos, parašyta šiomis dienomis, tačiau Nobelio premijos laureato Heinricho Böllio romanas, pagal kurį sukurtas spektaklis, pasirodė prieš 50 metų. Dar ir šiandien aktualumu pribloškiantis pasakojimas buvo kuriamas realių įvykių pagrindu ir vos pasirodęs sulaukė didelio politinio rezonanso Vokietijoje. Tuo metu neatsakingų, besivaikančių sensacijų žurnalistų pagalba bendradarbiavimu su kairiųjų pažiūrų ekstremistais buvo apkaltinta daug Vakarų Vokietijos piliečių. Nors beveik visi spaudos išviešinti įtarimai nepasitvirtino, tačiau kai kuriems iš apkaltintųjų buvo negrįžtamai sugadinta reputacija, psichinė ir fizinė sveikata. H. Böllis gerai pažinojo „nešvarių“ žaidimų užkulisius ir šią savo patirtį suguldė į apysaką apie eilinę merginą Katariną Blum.

Premjera - 2022 m. gegužės 28 d. 

Svarbi informacija žiūrovams, prieš apsilankant spektaklyje.