Parodos, skirtos „Sumner Welles deklaracijos 80-mečiui“ atidarymas

Parodos

2021 metų vasarą minint JAV ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį, kelionę po Lietuvą tęsia Sumner Welles deklaracijos 80-ečiui skirta istorinė archyvinių dokumentų ir nuotraukų paroda. Paroda kelionę pradėjo Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje – muziejuje Kaune, Šiauliai – antrasis miestas, kurio gyventojai ir svečiai kviečiami susipažinti su ne visiems žinomais Lietuvos ir JAV istorijos faktais. 2020-aisiais metais Lietuva žymėjo JAV politinės ir diplomatinės paramos simbolio – Sumner Welles deklaracijos 80-ąją sukaktį. Šiai progai paminėti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir JAV ambasada Vilniuje inicijavo parodą, dokumentais pagrindžiančią Jungtinių Amerikos Valstijų įsipareigojimą Lietuvos laisvės siekiui ir nenutrūkstamą paramą. Dokumentas, bylojantis apie JAV pastangas paremti Lietuvos siekį atkurti laisvę ir valstybingumą, buvo 1940 metų liepos 23 dieną laikinai ėjusio JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso paskelbta deklaracija. Pavadinta ją inicijavusio politiko vardu, deklaracija skelbia, kad JAV Šaltojo karo metu oficialiai nepripažino Sovietų Sąjungos įvykdytos Baltijos šalių aneksijos.

Šių metų rugsėjo 9 d. (ketvirtadienį), 16 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (II a. foje) įvyks parodos atidarymas, tuo pačiu pažymint 81-ąsias deklaracijos metines. Paroda „Sumner Welles deklaracijai – 80“ skirta atskleisti JAV politinę ir diplomatinę paramą, kurią Lietuva ir jos šiauriniai kaimynai jautė sovietinės okupacijos metu. Joje pristatomi istoriniai dokumentai, liudijantys JAV politinį dėmesį SSRS okupuotai Lietuvai, Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone bei konsulatų Niujorke ir Čikagoje veiklą ir diplomatinę kovą siekiant atkurti nepriklausomybę. Jie taip pat iliustruoja Lietuvos diplomatų bei įvairių JAV veikusių lietuviškų patriotinių organizacijų lyderių reguliarius tarnybinius susitikimus ir kontaktus su Valstybės departamento pareigūnais, kongreso nariais, priėmimus Baltuosiuose rūmuose ir protestus prieš SSRS imperinę politiką. Liepos 23-iosios deklaracija patvirtina, kad Lietuvos politinė kova dėl valstybingumo atkūrimo sovietmečiu nenutrūko nė akimirkai.

Sumner Welles deklaracijos 80-mečio parodą parengė Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyrius kartu su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos iš Lietuvos valstybės centrinio ir naujojo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos ir ELTA archyvų, LR Prezidento kanceliarijos, JAV Valstybės departamento, Lietuvos jūrų muziejaus ir viešų interneto prieigų.

Parodą Šiauliuose organizuoja JAV ambasada ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji  biblioteka.

Partneris – LR užsienio reikalų ministerija.

Parodą Šiauliuose bus galima aplankyti iki rugsėjo mėnesio pabaigos.

Laikantis saugumo reikalavimų privaloma renginio žiūrovų ir dalyvių išankstinė registracija:

  • el. paštu [email protected] (nurodyti vardą, pavardę, el. paštą ir tel. nr.);
  • renginio vietoje.