LITVAKŲ KULTŪROS MĖNUO

Kiti renginiai

Rugsėjo 9 d. 18 val. Aleksandros Jacovskytės piešinių/fotografijų ir Elenos Nonos Zavadskienės tapybos parodos atidarymas. Pristato: dailėtyrininkė Aistė Kisarauskaitė. Muzikuoja: Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Gleb Pyšniak (violončelė), Simona Zajančauskaitė (fortepijonas). Renginys nemokamas.

Aleksandra Jacovskytė – scenografė, grafikė, fotomenininkė. Gimė 1945 m. Vilniuje. Fotografuoti pradėjo dar vaikystėje. 1970 m. baigė grafikos ir scenografijos studijas valstybiniame dailės institute. Nuo 1973 - ųjų dalyvauja parodose, nuo 1981 m. kuria kostiumus Lietuvos bei užsienio teatrams, kino filmams. 1994 m. pradėjo dirbti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, kuruoja parodas, kuria ekspozicijų dizainą. 2009 m. apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi. Jos kūriniai priklauso Lietuvos ir užsienio muziejų bei privačių asmenų kolekcijoms.

Elena Nona Zavadskienė gimė 1943 m., Odesoje (Ukraina. 1962 m. baigė Odesos teatrinį dailės technikumą, grimo dailininkės specialybę. Nuo 1970 metų aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, dirba tapybos ir grafikos srityse. Jos kūrybinis kraitis – apie šimtas grupinių parodų, dalyvavimas įvairiuose meniniuose projektuose, tarptautinėse bienalėse ir trienalėse. Dailininkės darbų yra Kaliningrado meno galerijoje (Rusija) ir Tokijo Tama University Art muziejuje (Japonija), privačiose kolekcijose.

 

Rugsėjo 16 d. 18 val. Ryčio Sabo knygos ,,Gaono kodas“ pristatymas. Dalyvauja Rytis Sabas. Renginį moderuoja: Rimvydas Valatka. Bilietai: 5 / 2,5 Eur.

Vilnietis komunikacijos profesionalas Rytis Sabas – daug keliavęs po pasaulį, aplankęs karštuosius taškus Irake, Afganistane, Kosove ir Bosnijoje, dirbęs tarptautinių naujienų žurnalistu, Lietuvos komunikacijos asociacijos tarybos narys, aistringai besidomintis istorija. Šiemet minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus knygos autorius sako, kad Vilniaus Gaono reikšmę pasauliui sunku apibrėžti. Ir tikriausiai neįmanoma. „Šioje knygoje noriu parodyti ne Gaono didybę ir įtaką, o daugiau atkreipti dėmesį į litvakų istoriją, jų paveldą. Tačiau, kaip patyriau rašydamas knygą, ta istorija yra tokia marga ir paslaptinga, kad sunku apsakyti žodžiais“. Pasak Rimvydo Valatkos, tai kvapą gniaužiantis trileris, kuriame emigranto ir jo artimųjų gyvenimas persipina su Mosado, FSB ir GRU bei Lietuvos žvalgybų ir kelių valstybių mafijozų kova dėl Vilniaus žydų išminčiaus Gaono palikto raštelio su neįtikėtinos galios kodu.

Rugsėjo 30 d. 18 val. Poezijos ir muzikos vakaras. Avromo Suckeverio eiles iš rinktinės ,,Kapo vaikas“ skaito VŠDT aktoriai Monika Šaltytė ir Juozas Bindokas. Dalyvauja: Laurynas Katkus, Žilvinas Beliauskas. Muzikuoja: vyrų vokalinis ansamblis ,,Quorum“. Bilietai: 7 / 3,5 Eur.

Avrom Sutzkever (1913 - 2010) – vienas didžiausių XX a. žydų poetų, kūręs jidiš kalba. Kartu jis laikomas vienu didžiausių ir unikaliausių Holokausto literatūros vardų. Pirmojo pasaulinio karo metais augo Sibire, o visą jaunystę praleido Vilniuje. 1985 m. poetas buvo apdovanotas nacionaline Izraelio premija. 2008 - aisiais – ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. Buvo iškeltas kandidatu Nobelio premijai gauti. Lauryno Katkaus Holokaustą išgyvenusio Vilniaus žydų poeto A.Suckeverio eilėraščiai ir poemos liudija tiek lyrišką, tiek tragišką žydų tautos ir visos žmonijos patirtį.