Austėja Auškalnytė. Imagination dead imagine

Parodos

Austėjos Auškalnytės fotografijų ciklas „Imagination dead imagine“ – tai airių kilmės rašytojo Samuelio Beketo prozos kūrinio „Vaizduotė mirusi vaizduokitės“ (angl. “Imagination dead imagine“) vizualinė interpretacija. Austėjos sukurtuose abstrakčiuose fotografiniuose vaizduose negalioja jokios taisyklės, kompoziciniai dėsniai, kiekvienas žiūrintysis ryšį su kūriniu mezga per autentišką interpretaciją, nulemtą asmeninių patirčių, kiekvienas savaip perskaito simbolius. „Paprasta – kaip žiūri, taip ir matai“, – sako autorė.

Fotografijose išnyrantys vaizdai tarsi iš tarpinės mąstymo-vaizduotės būsenos – jie nėra išgryninti ir neturi aiškios, atpažįstamos formos ar lengvai perskaitomo turinio. Austėja kurdama žaidžia su šviesos atspindžiais, veikiančiais vandens terpėje. Spinduliai, patekę į vandenį, keičia kryptį, lūžta, maišosi. Pasitelkdama atspindžius, Austėja metaforiškai iliustruoja žmogaus minčių nepastovumą. Šioms mintims impulsą suteikia fotografijas lydinčio monologo citatos iš S. Beketo kūrinio.

Austėja fotografijomis skatina žiūrovus užmegzti pokalbį su savimi: „Jei vidinis monologas galėtų būti įamžintas, manau, jis būtų panašiausias į „Įsivaizduok vaizduotę mirusią serijos nuotraukas. Monologe atsiveria tuštuma, šviesa, karštis, tvankuma ir praėjusių vaizdų išnykimas baltumoje. Nuotraukų serijoje tai interpretavau šešėliais, šviesotamsa, tekstūromis ir sluoksniais. Tokiu būdu noriu išprovokuoti mąstymą vaizdais ir leisti stebinčiajam atpažinti simbolius, suprasti autentiškas reikšmes, slypinčias ne tik poraštėse, bet ir vaizduose“.

Virtuali paroda eksponuojama Fotografijos muziejaus konferencijų ir edukacijų salėje.

Projektas „Jaunojo kūrėjo eteris“, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės.