Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

PAŠĖLTI – Į UŽGAVĖNIŲ ŠVENTĘ PRIE ŽALIŪKIŲ VĖJO MALŪNO

Kasmet Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia į Žaliūkių malūnininko sodybą triukšmingai vyti žiemą ir šauktis ateinančio pavasario. 2023 m. vasario 18 d. 14-17 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė Užgavėnių šventė. Tai – vienas svarbiausių ir turbūt pats triukšmingiausias projekto „Tradiciniai sambūriai prie Žaliūkių vėjo malūno“ renginių. Lankytojus džiugins folkloro ansamblių koncertai, linksma programa su dainomis, šokiais, pokštais, varžytuvėmis, tradicinių patiekalų skanavimas ir kt. Laukia ir svarbiausia metų kova, kurioje susirungs Kanapinis ir Lašininis, šventei įsisiūbavus – Morės deginimas.

Sušalti neleis ir šventinę nuotaiką skleis artimiausi mūsų kaimynai: Radviliškio kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“, Šeduvos kultūros ir amatų centro folkloro ansamblis „Melnyčia“, Kelmės folkloro ansamblis „Ramočia“, visiems gerai pažįstami šiauliečiai Šiaulių Gegužių progimnazijos folkloro ansamblis „Gasužis“ ir Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“, Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“. Dalyvaus ir mūsų draugai – Ukrainiečių asociacijos „Karpatai“ artistai, taip pat svečiai iš sostinės – folkloro ansambliai „Nalšia“ ir „Poringės“, vadovaujami nenuilstančios folkloro žinovės Audronės Vakarinienės. Galėsite ne tik paklausyti ir pažiūrėti, bet ir patys įsijungti į ratelį, šokį ar kitas pramogas, kurios bus skirtos ir vaikams, ir suaugusiems.

Šventėje veiks Užgavėnių jomarkas, kuriame galėsite pasidairyti ir įsigyti įvairių skanių ir malonių lauktuvių (bus prekiaujama suvenyrais ir skanėstais) bei pasiderėti kaip tikrame jomarke. Šventės metu bus kūrenamas laužas, tad sušalti tikrai neteks – šokiai ir dainos prie laužo, Kanapinio ir Lašininio kova, Morės deginimas – sušildys kiekvieną šventės lankytoją.

Praalkusius vilios kepamų skaniausių Užgavėnių blynų kvapas. Blynais vaišins Šiaulių „Dermės” mokyklos, Lieporių bendruomenės, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sodo, ukrainiečių asociacijos „Karpatai” kolektyvai ir mūsų muziejaus darbuotojų komanda. Lankytojų taip pat lauks Šiaulių universiteto Botanikos sodo specialistų verdama žolelių arbata ir kiti Užgavėnių valgiai. Žaliūkių malūnininko sodybos gaspadinės primins visiems senąsias Užgavėnių tradicijas ir šiai šventei išvirs skanių kopūstų su kiaulės uodega. Tradicinę žemaičių kiunkę ar šiupinį su kiaulės uodega, galva ar kojomis dabar jau esame primiršę, bet anksčiau ypatinga reikšmė šiupinyje teikta kiaulės uodegai. Buvo sakoma, kas valgant pirmas ją suras, tas pirmas ir ves. Dar tikėta, kad jei per Užgavėnes esi sotus, tai būsi sotus visus ateinančius metus.

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė. Draugai: VU Šiaulių akademijos Botanikos sodas, Ukrainiečių asociacija „Karpatai“.

E. Tamošiūno nuotr.

Atsiliepimai

Komentuoti