Šiaulių turizmo informacijos centras

KURŠO BALTVOKIEČIŲ DVARAI ŠIAURĖS LIETUVOJE

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
Lengvas
35 km
3.5 val.
3
Maršruto danga
1% Asfaltas
1% Žvyrkelis
1% Miško kelias

XIV-XX a. Joniškio krašte dvarininkavo Kuršo baltvokiečių didikai, kurie paliko gilų įstorinį ir kultūrinį pėdsaką vietos žemėse. 1557 m. pirmą kartą paminėtas Daunoravos dvaras (Didžiosios Daunoravos dvaro sodyba, objekto kodas: 131) – vertingiausias tradicinės architektūros pavyzdys Šiaurės Lietuvoje. Didžiausias apylinkėse dvaro ūkis glaudė ir gausiausią latvių, save pagal dvaro pavadinimą vadinusių dundurniekais, bendruomenę Lietuvos teritorijoje. Dvaro sąsajos su Latvija svarbios plėtojant turizmo ryšius su šia pasienio kaimyne. Malgužių dvaras (Didžiosios Malgužės dvaro sodybos fragmentai, objekto kodas: 135) nuo 1786 m. tapo grafų Kaizerlingų rezidencija. Dvaro ponai rūpinosi kultūros ir lavinimosi reikalais, buvo sukaupę didžiulę filosofinio ir istorinio pobūdžio biblioteką, meno vertybių, keramikos kolekcija, garsėjo ir kaip puikių vynų gamintojai. Medvilionių dvaras (Madvilionių dvaro sodybos fragmentai, objekto kodas: 39375), kurį XIX a. valdė Stanislovas Goesas ir jo sesuo Teresė Goesytė, buvo žinomas kaip lietuviškos kultūros iš švietimo židinys, tapo Šiaurės Lietuvos tautinio atgimimo centru. Čia lankėsi tokie lietuviškos kultūros nešėjai, kaip P. Višinskis, A. Varnas, J. Jablonskis, A. Smetona. Dvare veikė slapta pradžios mokykla, čia pastatytas ir suvaidintas pirmasis Kauno gubernijoje lietuviškas spektaklis „Velnias spąstuose“.

Siekdami plėsti informacijos apie Daunoravos, Malgužių, Medvilionių dvarus prieinamumą, Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras parengė ir pateikė paraišką Lietuvos kultūros tarybai ,ir gavus finansavimą išvardytų trijų dvarų teritorijose buvo įrengti skaidrūs informaciniai 3 D stendai, kuriuose pateikiami iš istorinių nuotraukų atkurti sunykę dvarų pastatų ar jų fasadų elementų atvaizdai, užrašyti ryškiausi šių vietų istoriniai faktai trijomis kalbomis (LT, EN, LV) bei QR kodų pagalba patalpintos nuorodos į platesnį internetinį aprašymą bei audio gidą (www.visitjoniskis.lt svetainėje).  Dvarų lankytojai turės galimybę savarankiškai susipažinti su Daunoravos, Malgužių ir Medvilionių dvarų istorija, kuri skirta ne tik lietuvių, bet ir užsienio turistams. Modernūs informaciniai stendai ne tik suteikia esminę informaciją apie šiuos svarbius Kuršo baltvokiečių dvarus Joniškio krašte, bet erdvinio projektavimo pagalba per skaidrius stendus leidžia pamatyti šiuos paveldo objektus jų klestėjimo laikotarpiu.

Maršruto QR kodas

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones