Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

POVILO VIŠINSKIO PAMINKLAS

Paminklai ir skulptūros, Šiauliai

Audio gidas

0:00
0:00

Garsinis vaizdavimas

0:00
0:00

Teikiamos paslaugos vieta

Šiaulių miestas

Vilniaus ir P. Višinskio gatvių sankryžoje pastatytas pilko granito paminklas Povilui Višinskiui, XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių tautinio judėjimo veikėjui, publicistui, švietėjui, lietuvių literatūros ugdytojui, atvedusiam į literatūrą Žemaitę, Šatrijos Raganą, Lazdynų Pelėdą. Tai išskirtinio pilietiškumo ir veiklumo, brandžios galvosenos, unikalaus įtaigumo asmenybė, suvaidinusi svarbų vaidmenį kuriant modernios Lietuvos sampratą.

Iš trisdešimt vienerių savo gyvenimo metų beveik šešiolika P. Višinskis atidavė Šiauliams ir Šiaulių kraštui. Šiauliuose P. Višinskis baigė gimnaziją, čia subrendo. Ir vėlesniais gyvenimo metais mieste dažnai lankydavosi kaip aktyvus kultūros puoselėtojas, liaudies švietėjas, talentų ieškotojas ir ugdytojas. Glaudų jo ryšį su Šiauliais įrodo įvairiuose raštuose vartojami slapyvardžiai: Šiaulietis, Šiauliškis, Ušnėniškis ir kt.

Šiauliečiai gražiai pagerbė šio iškilaus savo krašto šviesuolio atminimą. Dar 1927 m. pradėjęs veikti Liaudies universitetas vadinosi P. Višinskio vardu. Jo vardu pavadinta viena centrinė miesto gatvė. 1989 m. Šiaulių viešajai (dabar apskrities) bibliotekai suteiktas P. Višinskio vardas. Šioje bibliotekoje 1990 m. atidengta šiauliečio dailininko Vitolio Trušio mozaika „Povilas Višinskis“.

Paminklo autorius Stasys Žirgulis kartu su architektais E. Makštučiu ir V. Mazuroniu paminklą P. Višinskiui pastatė 1991 m.

Atsiliepimai

Komentuoti