Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

PIRMASIS TURISTINIS LEIDINYS APIE ŠIAULIŲ KRAŠTO ŽYDŲ KULTŪRĄ IR ATMINTĮ

2020-tieji buvo paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Jiems besibaigiant dienos šviesą išvydo Šiaulių krašto žydų istoriją ir kultūrą pristatantis leidinys. Jo išleidimą iniciavo ir koordinavo Šiaulių turizmo informacijos centras.

Bendradarbiaujant su krašto turizmo informacijos centrais, muziejais, bibliotekomis 60 puslapių leidinyje pateikti svarbiausi žydų kultūros objektai, asmenybės, įdomūs faktai. Platesnei sklaidai ir turistų patogumui parengta elektroninė leidinio versija. Ji papildyta video medžiaga, aktyviomis nuorodomis ir nuotraukų galerijomis.

Įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuotą projektą sukurtas dvikalbis (lietuvių ir anglų kalbomis) leidinys – ne vieno žmogaus darbas. Leidinį kūrė visi projekto partneriai, parengę medžiagą apie savo savivaldybę: Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio biblioteka, Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Akmenės krašto  muziejus, Šiaulių rajono  turizmo ir verslo informacijos centras. Projekto konsultantas - Šiaulių „Aušros“ muziejus.

Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė teigė, kad tai yra pirmasis tokio pobūdžio leidinys, kuriame per turizmo aspektą yra atskleidžiama Šiaulių krašto žydų bendruomenių istorija, kultūra, atmintis. „Patį leidinį galima pavadinti pasakojimu, o ne „sausos“ turistinės informacijos leidiniu. Leidinio kalba yra kitokia, nei kitų panašaus pobūdžio leidinių. Leidinyje mes grąžiname mažą atminties dalelę žydų bendruomenėms. Pvz.: leidinyje rašome:  „Cemacho Volpės (dab. Valerijono) vaistinė“, o ne: „Valerijono (buvusi Cemacho Volpės) vaistinė“. Juk yra skirtumas? Tokiu būdu kiekvienas, kuris skaitys šį leidinį ir keliaus po jame minimas vietas, galės išgirsti tada gyvenusių žmonių gyvenimo atgarsius, paliesti ir pajusti širdimi, kad vis tai dar buvo taip neseniai. Leidinio leitmotyvas yra „visa istorija yra žmogaus gyvenimas“, tokiu būdu, kiekvieno miesto, rajono pasakojimą pradedame nuo iš ten kilusio žmogaus istorijos. Prie kiekvienos istorijos yra pridėtas žmogaus veidas, tad ši istorija tampa dar artimesne skaitytojui ir keliautojui“, - teigė vienas leidinio rengėjų istorikas, kelionių vadovas Rolandas Pupinis. Popierinė leidinio versija papildyta specialiai kurtais filmukais, kuriuos pamatyti galima naudojant „Overly“ programėlę.

Leidinio rengėjai siekė apie Šiaulių krašto žydų bendruomenių istorijas ir paveldą papasakoti pasaulinio lygio asmenybių kontekste. „Pristatome istorijos titanus, tokius kaip: Chaimas Frenkelis, Izraelis Salanteris ar Kopelis Simelovičius, kurie buvo pasaulinio garso asmenybės, palikę ryškų pėdsaką ne tik Šiaulių krašto ar Lietuvos, bet ir viso pasaulio istorijoje“ -   mintimis dalijosi R. Pupinis.

Leidinio rengėjai džiaugėsi, tiek daug Šiaulių krašto žmonių prisidėjo, kad šis dvikalbis leidinys išvystų dienos šviesą. Pasak R. Stankuvienės: „tikimės, kad šis turistinis leidinys bus įdomus keliautojui, šiuolaikiškai įprasminant ir puoselėjant istorinę atmintį. Tikrai yra daug daugiau įdomios informacijos, tačiau visko nebuvo įmanoma sudėti į vieną leidinį: diskutuojant, tariantis, konsultuojantis gimė šis leidinys“.

Ne kartą į Šiaulių turizmo informacijos centrą užėję pasaulio žydai Šiauliuose ieškojo savo šeimos istorijos. Džiugu, kad galima padėti jiems ieškant savų. Didelį indelį į asmeninius atradimus deda ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus specialistai, kurie turi sukaupę Šiaulių žydų istorijos likučius mieste. Būtina paminėti ir Šiaulių žydų bendruomenę, kuri noriai priima interesantus ir gelbėja jiems ieškant svarbios informacijos apie istorinį atminimą.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

 

TIC archyvo nuotr.

Atsiliepimai

Komentuoti