Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

ŠIAULIŲ MIESTO CENTRINIS PARKAS

Gamtos objektai, Šiauliai
Adresas:

Teikiamos paslaugos vieta

Šiaulių miestas

Šiaulių miesto parkas įsikūręs buvusios Šiaulių dvaro sodybos vietoje. Jį sudaro senoji parko dalis (Zubovų, arba Didždvario, parkas) ir naujoji (Centrinis parkas).

Skirtingais istoriniais laikotarpiais ši vieta buvo vadinama įvairiai: Didždvariu, Šiaulių ekonomijos dvaru, Šiaulių gubernijos dvaru, „Fundovyj dvor“, Šiaulių Zubovų dvaru ir kt.

Šiaulių dvaras keitėsi 1765–1780 m. laikotarpiu. Tuo metu perstatyti vartai, vedantys iš miesto į dvarą, pradėti mūryti rūmai, pastatytas mūrinis iždas, naujas kalėjimas, arklidės, dvaro teritorijoje užveistas parkas ir sodas.

1922 m. Zubovai parką padovanojo miestui.

Didždvario parke vykdavo žemės ūkio parodos, kurių iniciatoriai buvo Vladimiras ir Dimitrijus Zubovai. Parodų tikslas – skatinti pažangesnį ūkininkavimą, auginti veislinius gyvulius, derlingesnių veislių javus, ūkyje naudoti mineralines trąšas, modernesnius žemės ūkio padargus.

Centrinis, arba Naujasis, parkas įkurtas į šiaurės vakarus nuo Didždvario parko. Toje vietoje buvo didelis priemiestinis vienkiemis, priklausęs Šapirų šeimai. Šapirų vienkiemis turėjo ir savo pavadinimą – „Kanapiškiai“, bet laikui bėgant šis pavadinimas buvo pamirštas. Dalį vienkiemio teritorijos sudarė šlapia, durpėta žemė, todėl tarp miesto gyventojų paplito „Šapirų pievos“, arba „Šapirkės“, pavadinimas, išlikęs iki mūsų dienų.

Pokario metais, valydami ir atstatydami sugriautą miestą, Šiaulių gyventojai Šapirų pievose ėmėsi kurti ir naująjį miesto parką. 1947 m. spalio mėn. čia iškasta 3850 duobių medeliams, nuvalyta 6220 išilginių metrų alėjų. Daugiausia medelių pasodinta talkų metu.

Iš retesnių medžių parke auga platanalapiai, totoriniai klevai, tropiniai maumedžiai, nemažai kitų egzotinių medžių.

 2020 metais atnaujinta parko takų sistema, atverta daugiau šviesių erdvių genint ir šalinant chaotiškai susodintus medžius, rekonstruotos pagrindinio įėjimo prieigos. Parke įrengtos zonos ramiam laisvalaikiui, ekstremaliam sportui, treniruoklių ir vaikų žaidimų aikštelės, radijo bangomis kontroliuojamų mašinyčių trasa ir iškylų zonos. Pagrindinė idėja atnaujinant parką buvo – sukurti jaukią, šviesią aplinką lankytojams ir buvusius tranzitinius parko takus pakeisti į „žiedinės“ sistemos takus: nutiesti nauji, rekonstruoti buvęasfaltuoti takai.

360°

Atsiliepimai

Komentuoti