Šiaulių turizmo informacijos centras

Tomo Dirgėlos „stand up“ vaikams ir tėvams

Kiti renginiai

Supažindinti su Tomu Dirgėla jau nebereikia, tad pristatysime jo „stand up“ turą vaikams ir tėvams „Skaitymas kenkia medžiams“ Šiauliuose!

Gruodžio 14 d., trečiadienį, 18 val. kviečiame ateiti į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką, nes tam yra bent dvi progos. Pasirodė dešimtoji detektyvų Domo ir Tomo knyga – „Dingusio sniego byla“. Ir tai yra pirmoji T. Dirgėlos kalėdinė knyga.

Bet ar tikrai skaityti ją ar kitas knygas naudinga? O gal atvirkščiai – iš skaitymo jokios naudos ir tiesiog kenkiate medžiams? Išgirsite daug juokingų istorijų – nuo rašytojo vaikystės iki neskaitymo naudos. Bus smagu ir vaikams, ir jų tėvams (o jie, pasirodo, irgi skaito T. Dirgėlos knygas, kai tik vaikai užmiega).

Apie knygą

Kol aplink visi džiaugiasi sniegu ir dovanomis, dviejų miestų – Miestamiesčio ir Kitamiesčio – vaikai nesulaukia nei sniego, nei dovanų! Nes kaipgi Kalėdų Senelis keliaus rogėmis ir šiauriniais elniais, kai lauke oras beveik primena pavasarį?

Tačiau netrukus paaiškėja, kad abu šiuos miestus sieja… tualetinis popierius!

Ar jis gali būti kaltas dėl kažkur pradingusio sniego ir sugadintų Kalėdų? O gal prie to nagus prikišo meras Visvaldošaitis? Niekas to nesužinos, kol neperskaitys jubiliejinės mylimiausių vaikų detektyvų Domo, Tomo ir Upės istorijos! 

Po renginio bus galima įsigyti autoriaus knygų.

Renginys nemokamas.

 

O kas iš tikrųjų laukia atėjusiųjų, pasakoja autorius T. Dirgėla:

Kodėl stand up vaikams ir tėvams? Nebaisu pasinerti į visai kitą veiklą, juk tai gerokai skiriasi nuo rašytojo darbo vienumoje?

Viskas prasidėjo, kai atradau komiko Manto Bartuševičiaus Youtube vaizdo įrašus. Peržiūrėjęs juos sugalvojau kurti trumpus juokingus siužetinius video apie knygas ir skaitymą. Daugiausiai juos keliu į Instagram.

Dažnai po susitikimų mokyklose ar bibliotekose priėję vaikai pasako, kad buvo žiauriai juokinga, o kelis kartus išgirdau taip tiesiai šviesiai sakant: Tomai Dirgėla, šitas susitikimas man priminė stand up. Tai susidėjo viskas ir pagalvojau: o kodėl negaliu kalbėti apie skaitymą su humoru, gyvai, kodėl nepabandžius padaryti atskiros programos. Tuo labiau, kad tai bus, ko gero, pirmas tokio žanro pasirodymas vaikams. Ir tėvams, žinoma.

Apie ką bus stand up? Garantuoji, kad bus linksma?

Manau, kiekvienas komikas, prieš lipdamas į sceną tikisi, kad tikrai bus linksma. Kad visi juoksis, pokštai bus suprasti ir nereikės prašyti draugo kilnoti lentelę su užrašu juoktis arba raudonuoti per tylos pauzes. Su vaikais ir humoru patirties turiu užtektinai – pradedant juokais knygose ir baigiant susitikimais su skaitytojais, tad, manau, viskas bus gerai. O jeigu ką, visada galima imti ir improvizuoti. Arba pasakyti, kad ką nors palikai automobilyje ir tuoj grįši…

Šis stand up bus iš dviejų dalių. Pirmoji dalis – apie mane, nes vaikai visada turi klausimų apie savo mylimiausio rašytojo vaikystę, mokyklos laikus ar dabartinį gyvenimą. Tad apie savo vaikiškas ir ne tik vaikiškas patirtis papasakosiu su labai daug saviironijos ir humoru, nors dalis įvykių man gana skaudūs. O tada siužetas natūraliai pereis prie skaitymo žalos ir neskaitymo naudos. Prižadu, kad įdomu ir juokinga bus tiek vaikams, tiek ir juos atlydėjusiems tėvams, nes kalbėsiu ir apie juos. Pavyzdžiui, tikriausiai teko susidurti su situacija, kai neatitraukdami akių nuo išmaniųjų telefonų tėvai vis ragina vaiką atsiversti knygą. Tikrai bus situacijų, kur suaugę galės atpažinti ir save.

O jei įrodysi, kad skaitymas tikrai kenkia medžiams, nebijai, jog vaikai nebeskaitys knygų?

Tuomet pridursiu, kad kenkia visų knygų skaitymas, išskyrus Dirgėlos… O šiaip vienas iš mano norų šiame stand up tiesiog parodyti vaikams, kad knygų skaitymas – tai gebėjimas suprasti humorą, ironiją ir mokėjimas atkapstyti, kas po juokais slypi giliau. Galų gale, ir gebėjimas šiek tiek pasijuokti iš savęs. Tikiu, kad į turo pasirodymus užsuks knygas mylintys vaikai ir tėvai, tad visus šiuos sluoksnius jie nesunkiai perpras.

Esi rašytojas, plečiantis ribas ir parodantis, kad literatūra, knygos yra įdomu, o skaitymas gali asocijuotis su smagiomis emocijomis. Koncertai, turai, rašymo iššūkiai ir dar nebandytas stand up žanras. Kodėl tau taip svarbu ir įdomu plėsti tas ribas?

Puikiai suprantu, kokiais laikais gyvename – knyga ir skaitymas šiandien turi daug daugiau konkurencijos negu kada nors anksčiau. Jei norim, kad šiandien vaikas skaitytų, nebeužtenka tradicinių būdų, nusistovėjusių rėmų, reikia iš jų išlipti. Tikriausiai, vien to supratimo neužtenka, reikia, kad ir pačiam būtų įdomu bei smagu išbandyti ką nors naujo, neįprasto ir tai laikyti tiesiog dar viena savo, kaip vaikų rašytojo, darbo dalimi.

Kalbino leidykla „Tyto alba“.

 

Organizatoriai: leidykla „Tyto alba“ ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

 

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Nepageidaujant būti fotografuojamiems ir (arba) filmuojamiems arba nesutinkant su nuotraukų ir (arba) vaizdo medžiagos viešinimu, prašome apie tai informuoti fotografą.