Magdalenos Kaciucevicius ekslibrisų kolekcijos pristatymas

Parodos

Rugsėjo 1 d. 15 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Didžiojoje skaitykloje (III a.) atidaroma Magdalenos Kaciucevicius ekslibrisų kolekcijos paroda, kurioje bus pristatomi kolekcijoje saugomi dailininkės Ievos Labutytės ekslibrisai. 

Paroda eksponuojama: 2022 09 01 – 2022 10 16

2020 metų vasarą, išėjus mano tetai Magdalenai Kaciucevicius anapus, paveldėjau didžiulę ekslibrisų kolekciją. Žinodama, kad Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka yra įkūrusi Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondą, nusprendžiau šią nuostabią kolekciją padovanoti fondui. Magdalena labai džiaugėsi išgirdusi, kad kolekcija bus prižiūrima, saugoma ir rodoma plačiajai visuomenei.

Kaip ir kada buvo pradėti rinkti ekslibrisai? Šios kolekcijos atsiradimą įkvėpė Magdalenos Kaciucevicius draugė Ieva Labutytė. Maždaug prieš 37 metus prasidėjo šių dviejų moterų draugystė. Moterys susipažino per bendrus pažįstamus. Mano teta, tais laikais dirbdama Mannheimo mieste bibliotekininke ir palaikydama ryšius su lietuvių gimnazija Hüttenfelde bei dažnai atvažiuodama į Klaipėdą aplankyti sesers, mano mamos, turėjo didelį draugų ir pažįstamų ratą. Ji dažnai padėdavo atvažiavusiesiems, patardavo jiems arba tiesiog apnakvindindavo pas save. Magdalena domėjosi menu, Klaipėdos krašto istorija ir psichologija.

Susipažinusios moterys pajuto, kad turi ir gali viena su kita daug kuo pasidalinti. Prasidėjo ilgalaikė nuoširdi ir nepaprasta draugystė. Ieva dažnai lankydavosi Mannheime, o kai Magdalena, draugų vadinama Magdute, viešėdavo Lietuvoje, susitikdavo ir daug laiko praleisdavo kartu su Ieva. Magdutė žavėjosi Ievos ekslibrisais. Surengė kelias jos ekslibrisų parodas Mannheime. Ieva padovanojo daug savo darbų Magdutei. Taip pat įvairiausiomis progomis skirdavo jai ekslibrisus. Tokia buvo šios nuostabios kolekcijos pradžia. Ieva pasiimdavo Magdutę važiuodama į svečius pas kitus dailininkus Vilniuje ir Klaipėdoje. Dailininkai išgirdę, kad Magdalena renka ekslibrisus, pradėjo jai dovanoti savo darbus. Ieva ragino Magdutę rinkti ne tik lietuvių grafikų ekslibrisus, bet ir susipažinti su kitų šalių kolekcininkais ir keistis darbais. Metai ėjo, kolekcija didėjo. Taip pat ir draugystė intensyvėjo: įvairiausių meno muziejų lankymas, akiračio plėtimas ir nesibaigiantis dalinimasis išgyvenimais, mintimis.

Kas liko iš šios gražios draugystės? Didelė ir nepakartojama ekslibrisų kolekcija, kurioje turbūt daugiausia Ievos Labutytės darbų. Liko be galo daug nuostabių ir gražių laiškų, kurie užpildydavo laiko erdves tarp tiesioginių moterų susitikimų. Ir, žinoma, mano prisiminimai. Labai džiaugiuosi Magdalenos Kaciucevicius kolekcijos pirmąja paroda.

Diana Tschigas

[gallery ids="67348,67349,67350,67351,67352,67353,67354,67355,67356,67357,67358"]