ANDRIAUS REPŠIO PARODA „4 M² LAISVĖS“

Parodos

Gegužės 27 d. – birželio 16 d. Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) veikia Andriaus Repšio paroda „4 m² laisvės“.

Šiose fotografijoje lemtingai susitiko dvi panoptikinės sistemos – kalėjimas ir dronas. Tai dvi kontrolės, biovaldžios, sekimo ir žmogaus sudaiktinimo priemonės, kurios A. Repšio darbuose įgauna veidrodinių atspindžių principą ir radikaliai vizualizuoja pavergimo technikas.
Mes matome uždarus, skurdžius, geometriškai aštrius kalėjimo kiemus, kurie yra dar kartą įkalinami iš viršaus banalią kalinių kasdienybę stebinčio nebaudžiamo drono akimi. <…> Kalinys gali susidurti žvilgsniu tik su paukščio arba drono skrydžiu. Taip susikerta neribotos laisvės ir įkalinto kūno optikos pasauliai. Kita vertus, šiose fotografijose slypi ir kiti svarbūs, bet iš karto nepastebimi pranešimai. Jeigu dronams prieinama tai, kas slapčiausia, visos viešos aistros potencialiai tampa drono taikiniu, pakliūva į jo akiratį. Dar daugiau, drono optika signalizuoja naujos etikos pradžią kare ir versle, kultūroje ir mene. Tačiau mes dar nežinome, kokia tai etika ir kokius pavidalus ji įgis. Kaip visada, tokioje situacijoje gelbsti menininkai. Jie tiria ir eksperimentuoja, siūlo futuristinius scenarijus, fantazuoja ir rizikuoja. Taip atveriami kitokie tikrovės išgyvenimo ir supratimo maršrutai. Jie plečia akiratį ir suteikia drąsos. Mes galime jaukintis kalėjimų kiemų kasdienybę, įsijausti į amžino pasikartojimo rate įstrigusių žmonių ritualus, galime pasijusti visagale dieviška akimi. Dangiška žiūra žmones paverčia daiktais, taikiniais, schemomis, todėl taip lengva juos naikinti optinėmis raketomis ar dronais – kamikadzėmis.

 

Paroda yra medijų meno festivalio „ENTER'20“ dalis.

Festivalio rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba

Festivalio partneriai: Fotografijos muziejus, Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių dailininkų organizacija, Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus meno erdvė „S_IN“, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Naujienų portalas „Etaplius“

Organizatorė – Šiaulių dailės galerija