Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

„ŠIAULIŲ NAKTYSE“ TVARAUS GYVENIMO IR MADOS ŠVENTĖ: LAUKIA DAIKTŲ IR DRABUŽIŲ MAINYTUVĖS-ATIDUOTUVĖS

Visą savaitę Šiauliams miegoti neleidžiančios „Šiaulių naktys“ šį šeštadienį, rugpjūčio 27 d., pasieks kulminaciją. Laukia gausybė renginių nuo pat ryto. Vienas tokių – nemokamos drabužių ir daiktų mainytuvės‑atiduotuvės. Šiauliečiai ir miesto svečiai, kuriems rūpi atsakingas vartojimas, tvari mada ir gamtos tausojimas P. Višinskio aikštėje nuo 13 iki 17 val. kviečiami atsinešti buityje nebenaudojamus daiktus, indus, nebenešiojamus, tačiau geros kokybės drabužius, galanteriją ir pratęsti jų gyvenimą. Galbūt čia rasite puikų kostiumą šviečiančių žmonių eisenai, kuri vyks vakare?

 

Tvari ir originali drabužinė

Kaip teigia „Mainytuvės-atiduotuvės Šiaulių naktyse!“ organizatoriai, mainytuvių-atiduotuvių renginiai sulaukia didelio tvaria mada ir/ar gyvenimo būdu besidominčių žmonių dėmesio. Socialiniuose tinkluose veikiančios atiduotuvių grupės ganėtinai efektyvios, tačiau neretam nepatinka, kad reikia kažką įsileisti į namus, tenka atsakinėti į daugybę klausimų iki atiduodant nebereikalingą daiktą. Pirmą kartą Šiauliuose vyksiantis tokio tipo renginys leis išvengti pradingusių interesantų – visi mainai vyks čia ir dabar.

Renginyje tvarios mados puoselėtojos kaunietė Augustė Barbora, instagrame garsėjanti kaip „dressedherring“ įkūrėja ir viena renginio organizatorių šiaulietė Kristina, instagrame kurianti tinklaraštį „k.dolerine“ dalinsis praktiniais patarimais, kaip tvariai ir originaliai atnaujinti drabužinės turinį.

„Neprisipirk nereikalingų rūbų „kuistukuose“ vien dėl to, kad jie pigūs. Jei dvejoji dėl drabužio, paklausk savęs, ar pirktum jį, jei kainuotų ne 5, o 50 Eurų. Tai labai geras filtras, padėsiantis neprisipirkti nereikalingų daiktų. Verčiau būkite stilingi, o ne madingi. Ką turiu omenyje? Nesivaikykite trumpalaikių mados „trendų“. Jie labai greitai keičiasi, atsibosta, o atliekų kiekis sąvartynuose didėja milžiniškais tempais“, – patarimais prieš renginį dalijasi Augustė Barbora.

Šiaulietė Kristina teigia, kad apsipirkinėjimas dėvėtų drabužių parduotuvėse tapo jos gyvenimo būdu ir didele aistra. Merginos nuomone, drabužiai iš „dolerinių“ (taip Kristina vadina dėvėtų drabužių parduotuves) tarnauja ilgiau ir yra beveik vienetiniai, o kur dar tvarumo aspektas. „Prekybos centruose patiriamas naujo pirkinių maišelio čežėjimo džiaugsmo efektas yra kur kas silpnesnis nei emocijos dėvėtuose radus labai vertingą, gerą ir trokštamą lobį“, – tvirtina tinklaraščio „k.dolerine“ kūrėja, pasakojanti apie rastus lobius dėvėtų drabužių parduotuvėse ir dalinanti patarimus, kaip susikurti savo garderobą aplenkiant greitosios mados parduotuves.

Būtina prailginti drabužio dėvėjimo laiką

Neseniai vykusiame „Zero Waste fest’22“ festivalyje, ekspertai iš Lietuvos pristatė naujausias tekstilės taršos realijas ir priminė, kad drabužio dėvėjimo laikas paskutiniais metais trumpėja. Skaičiuojama, kad šiandien žmogus drabužį dėvi vidutiniškai 1–3 metus.

Tai, kad drabužių dėvėjimo laikas mažėja, o noras apsirengti naujais rūbais tik didėja – tvirtina ir viena renginio organizatorių, drabužių mainytuvių ir atiduotuvių platformos „giver tag“ kūrėja Karolina Barišauskienė.

„Ne pirmus metus organizuojant drabužių atiduotuves-mainytuves pastebiu tendenciją, jog moterims labai greitai pabosta dar visiškai naujas drabužis, joms svarbu atsinaujinti savo drabužinės turinį. Tiesa, gera žinia ta, kad dauguma jų pradeda ieško būdų, kaip tai padaryti tvariau, sumažinant žalą aplinkai. Anot ekspertų, vienas jų – prailginti drabužių gyvenimo trukmę, skatinant pakartotinį naudojimą. Tą ir darome su partneriais tiek savo platformoje, tiek ir gyvuose renginiuose mainydamiesi ir atiduodami pabodusį drabužinės turinį“, – teigia K. Barišauskienė.

P. Višinskio aikštėje – ir „Daiktų kiemo“ geriausieji

Mainytuvėse-atiduotuvėse taip pat įsikurs Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) dalijimosi daiktais stotelė „Daiktų kiemas“. Galbūt reikia naujo vazono gėlei, indų, o gal vaiko lavinimui medinio veiklos centro? Renginio organizatoriai net neabejoja, kad tokių, naujų namų ieškančių, daiktų bus ne vienas. Miestelėnai kviečiami atnešti į renginio vietą norimus atiduoti daiktus bei pasiimti kažką naujo į savo namus.

Kaip teigia „Daiktų kiemo“ veiklos priežiūros ir organizavimo vyr. specialistė Jurgita Udrienė, nebenaudojamų, tačiau puikios būklės daiktų, laukiančių savo naujų šeimininkų, galima rasti kiekvienuose namuose, o tokių daiktų likimas priklauso nuo jų šeimininkų pasirinkimo: parduoti, padovanoti arba mainyti.

„Neturint laiko užsiimti naujų šeimininkų paieškomis, šis renginys – puiki proga juos atnešti dar į renginį, galbūt surasti sau tinkamų daiktų. Na, o jei renginyje dalyvauti nepavyks, gerus daiktus visada galima atvežti į nemokamas dalijimosi daiktais stoteles „Daiktų kiemas“, kurios veikia aštuoniose Šiaulių regiono didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, esančiose Šiaulių miesto, Kelmės, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Pakruojo ir Šiaulių rajonų savivaldybių teritorijose“, – tvirtina Jurgita Udrienė.

Vartotojiškumo mažinimas – vienas iš žiedinės ekonomikos atliekų mažinimo principų. Geriausia, ką kiekvienas asmeniškai galime daryti vardan gamtos – vartoti mažiau, o turimus daiktus bei drabužius naudoti kuo ilgiau. Todėl renginio organizatoriai kviečia prieš perkant naują daiktą ar drabužį, paieškoti alternatyvų, kurias galima gauti iš antrų rankų.

Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su „Šiaulių naktys“ organizatoriais.

---------

REGISTRACIJA Į RENGINĮ: https://forms.gle/BCVh57ttL1cAd1Mu8

Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su Šiaulių naktys organizatoriais.

Visą renginio „Šiaulių naktys“ programą rasite čia: xxxx

Renginio vieta: P. Višinskio aikštė, Šiauliai

Renginio data: rugpjūčio 27 d. (šeštadienis) nuo 13 iki 17 val.

Renginys – NEMOKAMAS

Atsiliepimai

Komentuoti